وقتی قصه‌ام می‌شوی

نثر، داستان کوتاه

سلام به حرمت انسان

دیدی درست می‌گفتم. همه‌چیز بستگی دارد. بستگی به همه‌چیز. تو می‌توانی با یک حرکت کوچک حماسه‌ساز شوی و با حرکتی کوچک‌تر آشوبگر. می‌توانی صاحب‌نظر باشی، صاحب‌رأی، اما با چشم‌پوشی تعمدی نادیده‌ات بگیرند. می‌توانی برگ‌برنده یک انسان باشی برای به رخ‌کشیدن سپاه خویش، در عین حال نیز خس و خاشاکی که تمام نیروها بسیج می‌شوند جمعت کنند از خیابان‌هایی که تا دیروز به تو هم تعلقی داشت اما حالا سند شش‌دانگش را به نام دیگری زده‌اند.

می‌توانی زنده باشی برای سایه سنگینت بر سر دنیا، یا کشته شوی بی‌خانواده و بی‌کس. انگار داریم بازی می‌کنیم. باورم نمی‌شود که بی‌باور می‌خواهندمان. باورت نمی‌شود که همه‌چیز بستگی دارد به همه‌چیز حتی. راستی جرم ما چه بود؟ همان گناه همیشگی را مرتکب شده بودیم، همان یک گناه که از کرامت انسانی جدایمان کرد، و در دام ناسپاسی انداختمان. اصلا یادشان رفت به احترام این‌که فرزند انقلاب بودیم، طاقت اندیشه‌مان را بیاورند. یادشان رفت که چه سخت کودکی کردیم در بستر جنگ، چه سخت نوجوان بودیم در دام تحریم، و چه ساده می‌میریم در جوانی ننگ‌آلودی که همه سهم زیستنمان است.

نه اشتباه نکن! همیشه چیزهایی معتبرتر از سقف آرامش‌بخش خانه هم وجود داشته. مگر یادت نیست نسل پیش از ما همین کار را کردند. همیشه انتخابی برتر هست. اگر درخانه نشسته بودیم که خواب ما را می‌برد. خواب اما برای روزهای قرص دیازپام و احتیاط واجب بود. امروز در ناامیدی حرف‌های تو چیزی در من می‌شکند که تو علی‌رغم آن‌همه تجربه احساسش نکرده‌ای. چیزی که گوش به زنگم می‌گذارد که پیش از صدای زنگ ساعت چشم بگشایم، بروی فردایی که اگر بیاید، سهمی از کوچه‌هایش را به تو نیز خواهد داد.

این ایستگاه‌های بی‌دلیل مردن، اولین خطر کردن‌های کودکان بی‌تجربه نیست. تاوان رهایی انسان‌هایی است که هرروز نقطه آغازشان است. نیازموده به تماشا نشسته‌ای و یادت رفته پرهای پرنده اسیر در قفس قداست پرواز نیست. عشق به لمس افق‌های آبی بی‌گدار نیست.

هر‌وقت نگران من شدی، به من اجازه انتخاب بده. اگر بدانی هوای تازه چقدر سرحالم می‌کند، از ترس حمله‌ی گرگ‌ها مرا نمی‌ترساندی و از اعتماد این بی‌گدار‌ها چیزی برایم می‌گفتی.

پ ن 1: گربدین سان زیست باید پست ... من چه بی‌شرمم اگر فانوس عمرم را به رسوایی نیاویزم"احمدشاملو

پ ن 2: بالاخره نفهمیدم، از انقلاب به آزادی نزدیک‌تر است یا از آزادی به انقلاب؟

نوشته شده در چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۸۸ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ توسط طیبه تیموری نظرات () |


Design By : Night Skin